Banany – właściwości, sposób przechowywania

Banan jest jednym z najchętniej spożywanych owoców w naszym kraju. Nic dziwnego, gdyż kusi on słoneczną barwą, słodkim smakiem i egzotycznym aromatem.

Banany były uprawiane ponad 7000 lat temu w Malezji, skąd dotarły do Indii. Następnie przewędrowały przez Bliski Wschód i znalazły się w Afryce, gdzie są uprawiane do dzisiaj. Współcześnie banany rosną także w Azji i Australii.

Bananowiec pomimo swoich dużych rozmiarów (osiąga wysokość nawet do 10m) nie jest drzewem, jest rośliną zielną drzewiastego pokroju. W ciągu swego jednego cyklu wegetacyjnego wyrasta z niego do 70 liści. Na bieżąco, jedne liście wyrastają, a inne usychają. Takich zielonych i świeżych ciągle jest około 10 – 13, choć czasami może być ich więcej.

 

Wartości odżywcze bananów

Banany charakteryzują się wyjątkowymi wartościami odżywczymi –  zawierają wszystkie najważniejsze witaminy – A, C, E, K oraz z grupy B. Nie brakuje w nich także błonnika oraz składników mineralnych – magnezu, fosforu i wapnia. Najwięcej mają potasu (358mg/100g). Tym samym owoce te znajdują się w czołówce produktów, w których znajduje się najwięcej tego obniżającego ciśnienie tętnicze pierwiastka. Nawet słynące z niego pomidory mają go znacznie mniej (237 mg/100 g).

Wbrew panującej opinii, jedzenie jednego banana dziennie jest znacznie zdrowsze niż spożywanie codziennie jednego jabłka. Banany mają więcej witamin i składników odżywczych. Są one dla organizmu naturalnym źródłem energii. Dwa banany zapewnią dawkę energii wystarczającą do tego, żeby przepracować intensywnie 2,5 godziny!

Dzięki zawartości pektyn banan wpływa na poprawę trawienia, stymulując także rozwój przyjaznych dla człowieka bakterii znajdujących się w jelitach. Pektyny pozwalają na lepsze przyswajanie składników odżywczych. Z drugiej strony błonnik wpływa na poprawę perystaltyki jelit. Spożycie banana może także złagodzić objawy zgagi. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym banan powinien wejść na stałe do codziennej diety, ze względu na swoje właściwości antydepresyjne. Pomaga on bowiem w wytworzeniu serotoniny odpowiedzialnej za dobry humor. Co ważne, banan zwiększa przyswajanie wapnia, które jest niezbędne dla silnych kości.

Banany mają też niestety dużo kalorii (89 kcal/100g) i wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny być spożywane przez osoby, które chorują na cukrzycę oraz odchudzające się. Warto wiedzieć, że indeks glikemiczny bananów zmienia się w zależności od stopnia jego dojrzałości. Owoce bardzo dojrzałe mogą mieć indeks glikemiczny > 70.

Kolory bananów

Sprzedawane w polskich sklepach banany przebyły długą drogę z plantacji na sklepową półkę. Przepłynęły kontenerami do portu, następnie zostały przetransportowane do dojrzewalni, gdzie pod wpływem etylenu (gazu, będącego czynnikiem dojrzewania) i w odpowiedniej temperaturze, przybierają barwę żółtą i następnie są dystrybuowane do sklepów.

Podczas procesu dojrzewania skrobia zawarta w bananie przekształca się w cukier, dzięki czemu dojrzałe banany zawdzięczają swój słodki smak. Banany w zależności od stadium dojrzewania, w którym się znajdują, mają inny kolor. Kolor mierzony jest w 7 stopniowej skali: gdzie banany zupełnie zielone (świeżo ścięte) mają numer 1, a banany z brązowymi plamkami – to numer 7.

Jaki kolor owoców wybrać w sklepie? Kupuj:

  • banany zielonkawe – jeśli chcesz je zjeść później. Wtedy zdążą akurat dojrzeć, gdy będziesz miał na nie ochotę. Zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka dni przechowywania w temperaturze pokojowej. Można je jeść, przy czym mogą być mało słodkie i trudne do strawienia.
  • banany żółte – jeśli chcesz je zjeść już teraz lub wkrótce lub jeśli ten smak najbardziej Ci odpowiada.
  • banany z brązowymi plamkami – jeśli kupujesz banany do natychmiastowego spożycia. Te banany są najzdrowsze, najsłodsze, ale  niestety ich trwałość jest krótka. Takie banany najlepiej nadają się do dalszego przetworzenia, np. do deserów, racuszków czy koktajli.

Przepisów na bananowe pyszności szukaj tutaj.

Jak przechowywać banany?

Zazwyczaj banany nie wymagają zachowania specjalnych warunków przechowania. Najlepiej będzie gdy będą  miały sucho, ciemno i dość chłodno. Istotny jest także dostęp do świeżego powietrza.

Jeśli nie chcesz aby Twoje banany szybko dojrzały, wystarczy owinąć końcówkę kiści bananów folią spożywczą.

Jeśli natomiast banany są niedostatecznie dojrzałe to jest także na to szybki sposób. Zamknij na noc mało dojrzałe banany w torebce papierowej z jabłkiem a już rano będziesz mógł się cieszyć bardziej dojrzałym owocem. Jabłka wydzielają dużą ilość etylenu, który powoduje przyspieszenie procesu dojrzewania.

Jeśli banany są już dojrzałe i pojawiają się plamki – oddziel pojedyncze sztuki od kiści. Ten zabieg wydłuży proces dojrzewania.

Bananów nie powinno się przechowywać w lodówce, gdyż w takich warunkach tracą one cenne witaminy. Spowoduje to także, że skórka będzie szybciej ciemniała. Co ciekawe, jeśli włożymy banany do lodówki a potem je wyjmiemy, to poprzez zakłócenie procesu dojrzewania może on już nie być wznowiony. Stąd też lepiej nie wkładać do niej owoców niedojrzałych.

Zwracaj uwagę w jakim towarzystwie przechowujesz banany. Banany są owocami wrażliwymi na działanie etylenu. Jeśli położymy je blisko jabłek czy pomidorów, które podczas dojrzewania wydzielają dużo tego gazu, automatycznie spowoduje to przyspieszenie procesu dojrzewania.

Życzymy smacznego!


Zostaw komentarz

author
WedługMaria Maj

Wszystkie prawa zastrzeżone © GOTO-wanie.pl